Język perswazji - pułapki słowa
Język perswazji - pułapki słowa
autorem artykułu jest Dariusz Boniukiewicz
Jak wszyscy pewnie wiemy, tylko kilka procent komunikatu, który przekazujemy jest przekazywany poprzez sÅ‚owa. Mimo to dobór odpowiednich sÅ‚ów jest bardzo ważny, bo dziÄ™ki wÅ‚aÅ›ciwemu doborowi sÅ‚ów to, co chcemy przekazać, zostanie zrozumiane, albo i nie.
Na co dzieÅ„ rozmawiajÄ…c z innymi ludźmi nie przygotowujemy siÄ™ specjalnie do tych rozmów, chyba, że chodzi o szczególnie ważne rozmowy np. typu biznesowego, albo o oÅ›wiadczyny. Jednak nawet w tych przygotowywanych rozmowach bardzo rzadko wykorzystujemy wiedzÄ™ z zakresu jÄ™zyka perswazji. Z czego to wynika? Przede wszystkim z tego, że wiÄ™kszość z nas nie nauczyÅ‚a siÄ™ dotychczas jÄ™zyka perswazji. Nie nauczyliÅ›my siÄ™ go w szkole, ani w pracy, ani w domu. Dlatego liczba osób, które potrafiÄ… posÅ‚ugiwać siÄ™ takim jÄ™zykiem jest znikoma. Ale to dobrze dla Ciebie, gdyż bÄ™dziesz w stanie wyróżnić siÄ™ na plus wÅ›ród innych ludzi.
Podstawowe zaÅ‚ożenie tego jÄ™zyka wynika z podziaÅ‚u naszego umysÅ‚u na część Å›wiadomÄ… i nieÅ›wiadomÄ…. Nasz umysÅ‚, docierajÄ…ce do niego bodźce, odbiera na obydwóch poziomach: Å›wiadomym, oraz nieÅ›wiadomym.
ZaprezentujÄ™ kilka przykÅ‚adowych sformuÅ‚owaÅ„, które możesz wykorzystać. W tym artykule skupimy siÄ™ na jednym z nich. OczywiÅ›cie nie myÅ›l jeszcze jakie to bÄ™dzie sformuÅ‚owanie ;)
Nie
Mam do Ciebie gorącą prośbę, abyś teraz nie wyobrażał sobie pawiana z gołym czerwonym tyłkiem.
I jak, udało Ci się nie wyobrazić małpy? Jeżeli skupiłeś się prawidłowo na wykonaniu tego ćwiczenia, to na pewno udało Ci się wyobrazić sobie małpę!
Spróbujmy jeszcze raz. Teraz nie wyobraź sobie swojej mamy. I jak Ci poszÅ‚o tym razem?
Osoba nie wyćwiczona zawsze robi dokładnie odwrotnie w takich przypadkach niż każe świadomy komunikat.
Dlaczego tak siÄ™ dzieje? Wynika to z tego, że dla naszej nieÅ›wiadomoÅ›ci sÅ‚owo „nie” jest przezroczyste – praktycznie nie istnieje.
Tak, wiÄ™c komunikat „nie wyobrażaj sobie pawiana” nasz umysÅ‚ nieÅ›wiadomy interpretuje jako „wyobraź sobie pawiana z całą okazaÅ‚oÅ›ciÄ… jego tyÅ‚ka”. ;)
Jakie są konsekwencje powyższego mechanizmu? Przede wszystkim takie, że w naszym codziennym życiu często sabotujemy swoje działania poprzez stosowanie słowa nie.
JeÅ›li np. mówimy do kogoÅ› „tylko tego nie upuść”, to oczywiÅ›cie Å›wiadomie ta druga osoba zrozumie, że chodzi o to, że ma caÅ‚y czas trzymać w dÅ‚oniach przedmiot. Jednak jej umysÅ‚ nieÅ›wiadomy zrozumie, że ma tak naprawdÄ™ upuÅ›cić danÄ… rzecz i bÄ™dzie staraÅ‚ siÄ™ wykonać to polecenie.
Nie oznacza to, że za każdym razem, gdy używamy sÅ‚owa „nie”, nasza nieÅ›wiadomość wykona od razu program bez nie. Na pewno za to używajÄ…c zwrotów ze sÅ‚owem „nie” bÄ™dziemy częściej otrzymywać niechciany dla nas rezultat.
Co zatem należy robić, aby przestać sabotować dziaÅ‚ania wÅ‚asne i innych? Należy zamiast używania negacji, stosować zdania w formie pozytywnej. I tak np. zamiast powiedzieć „nie denerwuj siÄ™” można powiedzieć „uspokój siÄ™”.
Jestem ciekaw jak czÄ™sto tobie zdarza siÄ™ mówić zdania z "nie"?
SÅ‚owo to można używać w sposób Å›wiadomy, sÅ‚użący naszym celom, np. do niwelowania oporów klientów. O tym jak to robić, oraz o innych przydatnych zwrotach dowiesz siÄ™ z z nastÄ™pnych moich artykuÅ‚ów.
--
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Zobacz takze:
Zestawienie finansowe
Twarz a kreowanie wizerunku
Google kontra eBay
Czy warto kupować sprzęt na giełdzie snowboardowej?
Wybieramy projekty budynków inwentarskich